صفحهٔ اصلی

از ویکی حقوق
به ویکی‌حقوق خوش‌آمدید
دانشنامه‌ای تخصصی که همه می‌توانند آن را ویرایش کنند. با این توضیح که تمامی این ویرایش‌ها توسط تیمی از پژوهشگران بررسی می‌شود؛

وابسته به پژوهشکده حقوق و قانون ایران با ۵٬۹۱۰ مقاله به زبان فارسی
فهرست الفبایی مدخل‌های ویکی حقوق

امروز: یکشنبه، ۱۳ آذر ۱۴۰۱ هجری شمسی برابر با ۴ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی و ۱۰ جمادی‌الاول ۱۴۴۴ هجری قمری

مدخل برگزیده

ضمان قهری، الزام به پرداخت مالی یا انجام دادن عملی است، بدون اینکه الزام مزبور ناشی از تراضی طرفین و قرارداد باشد. به عبارت دیگر الزام قانونی شخص به جبران خسارت یا انجام امری در حق دیگری بدون وجود توافق یا قرارداد قبلی، ضمان قهری است. یعنی کسی قهراً ملزم شود که ضرر دیگری را جبران نماید. بنابراین اشتغال ذمه در ضمان قهری به سبب تعهد فرد نیست بلکه به اسبابی است که به صورت قهری ذمه انسان به آن مشغول می‌شود. قانونگذار در قانون مدنی موجبات ضمان قهری را در چهار مورد احصاء کرده است:

موجبات ضمان قهری
بر اساس ماده ۳۰۷ قانون مدنی
استیفاءتسبیباتلافغصب و آنچه که در حکم غصب است

درباره ویکی‌حقوق

ویکی حقوق، دانشنامه ای تخصصی است که توسط «پژوهشکده حقوق و قانون ایران» بنیانگذاری و پشتیبانی می‌شود. تولید محتوا و مدیریت این دانشنامة آنلاین برعهده تیمی از پژوهشگران این پژوهشکده است. پایگاه اینترنتی ویکی حقوق در صدد است تا دانشنامه ای جامع و رایگان را با شعار «حقوق را جدی بگیریم» و با هدف توسعه اطلاعات حقوقی برای آحاد جامعه و دسترسی به رفرنسهای تخصصی برای جامعه حقوقی فارسی‌زبان تهیه کند.

ویکی حقوق یک دانشنامه آزاد نیز هست؛ یعنی هر شخصی می‌تواند مطالب آن را اصلاح، بروزرسانی یا گسترش دهد. اما تمامی این ویرایش‌ها باید بر اساس منابع معتبری باشد که توسط پژوهشکده حقوق و قانون ایران تأیید می‌شود.

ادامه ...

آیا می‌دانستید؟
تخصصی

آیا می‌دانستید تنها ضمانت اجرای کیفری سقط جنین توسط خود زن حامله، الزام او به پرداخت دیه است؟ همچنین تمکین زن به سقط جنین جرم محسوب نمی‌شود و قابل تعزیر نخواهد بود اما علی الاصول موجبی برای معافیت مباشر از پرداخت دیه جنین نیز محسوب نمی‌شود.

عمومی

آیا می‌دانستید که اگر قطع اعضای میت برای پیوند به دیگری با رضایت اولیای متوفی اما بدون وصیت قبلی خود میت باشد، دیه دارد؟