صفحهٔ اصلی

به ویکی‌حقوق خوش‌آمدید
ویکی حقوق، دانشنامه‌ای آزاد، آنلاین، تخصصی، رایگان و وابسته به پژوهشکده حقوق و قانون ایران بوده که در حال حاضر دارای ۷۷٬۵۴۱ مقاله/صفحه است.

امروز: سه‌شنبه، ۵ تیر ۱۴۰۳ هجری شمسی برابر با ۲۵ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی و ۱۷ ذی‌الحجّه ۱۴۴۵ هجری قمری

مقاله برگزیده

بازپرس دادرسی است که وظیفه اصلی او استنطاق از متهمین و تحقیق از مطلعین در مورد اتهامات می‌باشد. کشف جرم و جلوگیری از فرار متهم از اهم وظایف او به شمار می‌رود. اصطلاحات دیگری مانند قاضی تحقیق و مستنطق نیز برای بازپرس استفاده می‌شوند، هرچند این اصطلاحات کمتر رایج هستند. در قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب سال ۱۳۷۳، واژه قاضی تحقیق به کار رفته بود، اما با اصلاح این قانون در سال ۱۳۸۱ و احیای دادسرا، دادستان، بازپرس و دادیار جانشین قاضی تحقیق شدند. قانون آیین دادرسی ۱۹۳۰ ایتالیا نیز قاضی تحقیق را با اختیارات گسترده برای استماع اظهارات شهود و کارشناسان، انجام تحقیقات مقدماتی و بازداشت متهم پیش‌بینی کرده بود. قاضی تحقیق بر اساس توصیه دادستان، تحقیقات لازم را انجام می‌داد و ادله گردآوری‌شده را در پرونده تحقیقاتی ضمیمه می‌کرد تا قاضی دادگاه ...

درباره ویکی‌حقوق

ویکی حقوق، دانشنامه ای تخصصی است که توسط «پژوهشکده حقوق و قانون ایران» بنیانگذاری و پشتیبانی می‌شود. تولید محتوا و مدیریت این دانشنامة آنلاین برعهده تیمی از پژوهشگران این پژوهشکده است. پایگاه اینترنتی ویکی حقوق در صدد است تا دانشنامه ای جامع و رایگان را با شعار «حقوق را جدی بگیریم» و با هدف توسعه اطلاعات حقوقی برای آحاد جامعه و دسترسی به رفرنسهای تخصصی برای جامعه حقوقی فارسی‌زبان تهیه کند. ویکی حقوق یک دانشنامه آزاد نیز هست؛ یعنی هر شخصی می‌تواند مطالب آن را اصلاح، بروزرسانی یا گسترش دهد. اما تمامی این ویرایش‌ها باید بر اساس منابع معتبری باشد که توسط پژوهشکده حقوق و قانون ایران تأیید می‌شود.

مهم‌ترین قوانین