ویکی‌حقوق

از ویکی حقوق
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ویکی‌حقوق
لوگوی ویکی‌حقوق
صاحب امتیازپژوهشکده حقوق و قانون ایران
شعارحقوق را جدی بگیریم
نوعدانشنامه آنلاین
نویسندگانپژوهشگران پژوهشکده حقوق
عضویتآزاد
زبان(ها)فارسی
پایه‌گذارمحمد درویش زاده
تاریخ آغاز پروژهزمستان ۱۳۹۸
تاریخ افتتاحتابستان ۱۳۹۹
وضعیتدر دسترس
مکانتهران


ویکی حقوق، به عنوان یک دانشنامه آنلاین و تخصصی، توسط «پژوهشکده حقوق و قانون ایران» و در راستای وظایف اجتماعی این پژوهشکده بنیانگذاری شده‌است. ویکی حقوق در حال حاضر نیز به عنوان یک منبع رایگان برای دسترسی به اطلاعات حقوقی در دسترس عموم جامعه فارسی‌زبان قرار گرفته است. این دانشنامه به شیوه‌ای علمی از سوی تیمی از پژوهشگران پژوهشکده حقوق به‌روزرسانی می‌شود.

هدف اصلی ویکی حقوق، مدیریت دانش تولید شده در علم حقوق و ارائه اطلاعات حقوقی جامع به تمام اقشار جامعه و تسهیل در دسترسی به رفرنسهای تخصصی برای جامعه حقوقی است. شعار «حقوق را جدی بگیریم» نیز نمایانگر اراده ویکی حقوق در ارتقاء آگاهی حقوقی جامعه می‌باشد.

ویکی حقوق یک دانشنامه آزاد نیز هست؛ به همین دلیل امکان ویرایش، به‌روزرسانی و گسترش محتوا را برای تمامی افراد فراهم کرده است. اما این ویرایش‌ها باید بر اساس منابع معتبر و تأیید شده توسط پژوهشکده حقوق و قانون ایران انجام شود.

تا پایان سال ۱۴۰۲، این دانشنامه به تعداد بیش از ۶۸٬۰۰۰ مقاله و مدخل پیرامون موضوعات حقوقی متنوع دست یافت. تمرکز ویکی حقوق بر روی تأمین نیازهای اطلاعی جامعه حقوقی و ارائه رفرنس‌های تخصصی به اعضای این جامعه از ویژگی‌های ممتاز آن محسوب می‌شود.

ضروریت تأسیس این دانشنامه در جامعه ایران به وضوح احساس می‌شد. گرچه در گذشته کتاب‌های متعددی با موضوع «دانشنامه‌نگاری» به چاپ رسیده‌اند، اما ویکی حقوق با آن‌ها تفاوت‌های چشمگیری دارد؛ نظیر قابلیت توسعه و آپدیت روزانه و تمرکز بر موضوع حقوق و تأمین نیازهای اطلاع یابی آحاد جامعه. این قابلیت‌ها اجازه می‌دهد تا محتوای دانشنامه با سرعتی فراگیر و پیوسته به‌روز شود تا با تغییرات نظام حقوقی و وقوع رویدادهای مهم، جامعه به سرعت به دانش جدید دست پیدا کند.

سیاستگذاری

ویکی حقوق، همواره به دنبال بهبود و توسعه فعالیت‌های خود بوده است. در این راستا، به منظور ارتقاء کیفیت محتوا، حفظ دقت و دسترسی به اطلاعات قابل اعتماد، تصمیم گرفته است تا به شکلی مستقل و مؤثرتر، سیاست‌ها و راهبردهای خود را تدوین و اجرا کند. به این منظور، شورای راهبردی ویکی حقوق به عنوان یک گروه تخصصی از صاحب‌نظران حقوقی تشکیل شده است که به تدوین سیاست‌ها، ارزیابی راهبردها، و تصمیم‌گیری در مسائل مختلف مربوط به عملکرد ویکی حقوق می‌پردازند.

این شورا با تکیه بر تجربیات و دانش تخصصی اعضای خود، به تعیین و تندوین معیارها برای مقالات دانشنامه ویکی حقوق می‌پردازد. این اقدام نه‌تنها به بهبود کیفیت محتوا و دقت اطلاعات ویکی حقوق کمک می‌کند، بلکه اعتماد کاربران به این دانشنامه را نیز تقویت می‌کند و امکان دسترسی به اطلاعات قابل اعتماد در حوزه حقوق و سیاست‌گذاری را فراهم می‌سازد.

محورهای موضوعی

پایگاه تخصصی ویکی حقوق به عنوان اولین و تنها دانشنامه تخصصی حقوقی آنلاین، محدوده فعالیت خود را حول هشت محور تعیین کرده‌است:

 1. تدوین مقالات دانشنامه‌ای بر اساس شماره مواد قانونی برای قوانین مادر
 2. تدوین مقالات دانشنامه‌ای برای اصطلاحات تخصصی حقوقی
 3. انتشار آراء قضایی، نظریات مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه، نشست های قضایی و شناسایی مواد مرتبط با آنان
 4. معرفی اطلاعات شناسنامه ای مقالات منتشر شده در نشریات حقوقی و شناسایی مواد مرتبط با آنان
 5. معرفی اطلاعات شناسنامه ای کتب مرجع حقوقی
 6. معرفی حقوقدانان برجسته داخلی و خارجی (اساتید، قضات، وکلا و پژوهشگران برجسته)
 7. معرفی سارمان‌های حقوقی و قضایی اعم از دولتی و خصوصی
 8. معرفی دانشکده‌های حقوق ایران و جهان

چشم اندازها

چشم‌اندازهای پیش‌بینی شده برای این دانشنامه تخصصی عبارت است از:

 1. افزایش تولید دانش بومی حقوق تا سقف یگ میلیون مقاله دانشنامه ای
 2. هویت یابی جمعیت حقوقی کشور
 3. تسریع و تسهیل در گردش اطلاعات و اطلاع یابی‌های حقوقی
 4. ارتقای تعداد رفرنسها به ده میلیون ارجاع
 5. ارتقای سطج پوشش رشته‌های حقوقی به یکصد رشته حقوقی

منابع

ویکی حقوق در راستای تدوین محتوای خود با استناد به منابع حقوقی معتبر و بر طبق اصول ارجاع دهی، تمام تلاش خود را برای ارتقاء کیفیت مطالب به کار می‌گیرد. لذا پژوهشگران ویکی حقوق با بهره‌گیری از نرم افزار اختصاصی پژوهشکده حقوق و قانون ایران و با دسترسی به بیش از هفتاد هزار منبع فارسی و دو میلیون فیش تحقیقاتی، مقالات ویکی را توسعه می دهند.. در این میان مواد قانونی و آراء قضایی که جنبه تولیدی ندارند نیز از پایگاه های معتبری نظیر روزنامه رسمی، مرکز پژوهش های مجلس، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، سامانه ملی آراء قضایی، دیوان عدالت اداری و سامانه نظریات مشورتی در ویکی منعکس شده است.