جرم شناسی (نجفی ابرندآبادی)

از ویکی حقوق
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جرم شناسی
جرم شناسی.jpg
نویسنده(ها)ژرژ پیکا
برگرداننده(ها)علی حسین نجفی ابرندآبادی
کشورایران
مکان ناشر فارسی: تهران
زبانفارسی
موضوع(ها)جرم شناسی
ناشرانتشارات میزان
شمار صفحات128

جرم‌شناسی نام کتابی است نوشته ژرژپیکا به ترجمه علی حسین نجفی ابرندآبادی که توسط انتشارات میزان به چاپ رسیده‌است.[۱]

محتوای کتاب

این کتاب در ۵ فصل زیر تدوین گردیده‌است:

  1. فصل اول: نگاهی نو به جرم
  2. فصل دوم: علم جرم
  3. فصل سوم: بزهکاری و بزهکاران
  4. فصل چهارم: جامعه و جرم
  5. فصل پنجم: مسائل و دورنماها

بخشی از کتاب

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب اینطور می نویسند:

«جرم یک پدیده قدیمی است و واکنش جامعه نسبت به آن بیشتر از اصول اخلاقی سنتی متأثر می‌شود تا از فن‌های مدرن. در چنین شرایطی، آنچه جرم‌شناسی می‌تواند عرضه کند، در وهله نخست یک دید عینی تر، جهانی تر و عمومی تر از دید قوانین ملی مختلف است؛ و در وهله دوم، یک بینش عینی تر نسبت به دید قانون جزایی؛ (زیرا جرم‌شناسی با دغدغه‌ها و ضرورت‌های فوری مربوط به نظم عمومی و سرکوبی کیفری فاصله دارد) و سرانجام در وهله سوم، یک بینش پربار شده با دستاوردهای پژوهش‌های جامعه شناختی، بالینی یا آماری است.

مفهوم جرم بی تردید دارای فایده عملی است، ولی مشخص کردن محدوده آن دشوار است. جرم که یک عمل انسانی است، اغلب با چنان پیچیدگی ظاهر می‌شود که تحلیل آن را در بادی امر سخت می‌نماید. این موضوع اصولاً ناشی از این واقعیت است که پژوهشگران اغلب می‌خواهند جرم را به عنوان یک عمل انسانی بررسی کنند، حال آن که در واقع این کار را می‌توان فقط از طریق تعریف حقوقی که جامعه به این عمل می‌دهد انجام داد.

جرم‌شناسی، بدون آن که خود را مقید به تعریف حقوقی این یا آن قانون بکند، سعی می‌کند جرایمی را مطالعه کند که جامعه آنها را به همین عنوان پذیرفته‌است. جرم‌شناسی، در عین حال، قلمرو مطالعات خود را امروز به مفاهیم وسیع تر، از جمله انحراف تعمیم داده‌است، ولی مفهوم جرم را همچنان از مفاهیم غیر حقوقی تفکیک می‌کند.»[۲]


منابع

  1. نجفی ابرند آبادی، جرم‌شناسی، ص2
  2. نجفی ابرند آبادی، جرم‌شناسی، ص32