صفحهٔ اصلی

از ویکی حقوق
نسخهٔ تاریخ ‏۱۲ فوریهٔ ۲۰۲۲، ساعت ۱۱:۳۷ توسط Hosein (بحث | مشارکت‌ها) صفحهٔ اصلی» را محافظت کرد ([ویرایش=تنها مدیران] (بی‌پایان) [انتقال=تنها مدیران] (بی‌پایان)))
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
به ویکی‌حقوق خوش‌آمدید
ویکی حقوق، دانشنامه‌ای آزاد، آنلاین، تخصصی، رایگان و وابسته به پژوهشکده حقوق و قانون ایران بوده که در حال حاضر دارای ۶۸٬۲۰۵ مقاله/صفحه است.

فهرست الفبایی مقالات/صفحات ویکی حقوق

امروز: یکشنبه، ۶ اسفند ۱۴۰۲ هجری شمسی برابر با ۲۵ فوریه ۲۰۲۴ میلادی و ۱۵ شعبان ۱۴۴۵ هجری قمری

مقاله برگزیده

اجرای احکام کیفری را باید آخرین مرحله دادرسی‌های کیفری دانست، چرا که هدف از رسیدگی‌های کیفری صرفاً دادرسی نیست، بلکه لازم است در فرض احراز وقوع جرم و امکان انتساب آن به فرد محکوم، با اجرای صحیح و به موقع مجازات یا اقدامات تأمینی و تربیتی به کیفر و نیز اصلاح بزهکاران پرداخته شود. بعد از صدور حکم در مرحله دادرسی، قاضی نقشی در مراحل بعدی نداشته و این دادستان است که مکلف به اجرای رأی صادر شده می‌باشد، بنابراین اجرای احکام توسط دادستان و از طریق معاونت اجرای احکام کیفری، «تحت نظر دادگاه نخستین» انجام می‌شود. اجرای احکام از اصول پیچیده‌ای پیروی می‌کند که ....

درباره ویکی‌حقوق

ویکی حقوق، دانشنامه ای تخصصی است که توسط «پژوهشکده حقوق و قانون ایران» بنیانگذاری و پشتیبانی می‌شود. تولید محتوا و مدیریت این دانشنامة آنلاین برعهده تیمی از پژوهشگران این پژوهشکده است. پایگاه اینترنتی ویکی حقوق در صدد است تا دانشنامه ای جامع و رایگان را با شعار «حقوق را جدی بگیریم» و با هدف توسعه اطلاعات حقوقی برای آحاد جامعه و دسترسی به رفرنسهای تخصصی برای جامعه حقوقی فارسی‌زبان تهیه کند. ویکی حقوق یک دانشنامه آزاد نیز هست؛ یعنی هر شخصی می‌تواند مطالب آن را اصلاح، بروزرسانی یا گسترش دهد. اما تمامی این ویرایش‌ها باید بر اساس منابع معتبری باشد که توسط پژوهشکده حقوق و قانون ایران تأیید می‌شود.

آیا می‌دانستید؟
تخصصی

آیا می‌دانستید تنها ضمانت اجرای کیفری سقط جنین توسط خود زن حامله، الزام او به پرداخت دیه است؟ همچنین تمکین زن به سقط جنین جرم محسوب نمی‌شود و قابل تعزیر نخواهد بود اما علی الاصول موجبی برای معافیت مباشر از پرداخت دیه جنین نیز محسوب نمی‌شود.

عمومی

آیا می‌دانستید با ورود مقام قضایی به صحنه جرم ضابطان دیگر حق مداخله ندارند مگر اینکه انجام تحقیقات تکمیلی یا مأموریت جدیدی به آنان محول شود که در این صورت نیز باید با رعایت دقیق مقررات قانونی اقدام کنند؟