جرم پیش‌دستی در معاملات: مانعی برای کارایی بازار سرمایه

از ویکی حقوق
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جرم پیش‌دستی در معاملات: مانعی برای کارایی بازار سرمایه نام مقاله ای از مهدی چگنی و یونس نادمی و احمد موسوی و محمد مهدی قاسمی کیا بوده که در شماره نوزدهم (شهریور 1400) دانشنامه حقوق اقتصادی منتشر شده است.

چکیده

حفظ و تأمین امنیت اطلاعات شرکت­های سهامی امر بسیار مهمی است که لازم است با جرم‌‌انگاری رفتارهای ناقض نظم حاکم بر بازار مالی، مانع اقداماتی شد که سبب از بین رفتن کارایی بازار و اعتماد کنشگران بازار سرمایه می شوند. یکی از این رفتارها، پیش‌دستی در معاملات این بازار است. بنابراین، باید توجه کرد که مجازات این جرم به شکلی مشخص گردد که تا حد بالایی باعث بازدارندگی شود.

دسترسی به اطلاعات افشاء­نشده در بازار سرمایه توسط برخی از کارگزاران این بازار امری اجتناب ناپذیر است. چنانچه اشخاصی که بواسطه­ی شرایط کاری به این اطلاعات دسترسی دارند و موظّف به حفظ و عدم استفاده از این اطلاعات می‌باشند تا پیش از نشر عمومی این اطلاعات، به نفع خود یا دیگری از آن بهرهمند شوند و با این کار منفعتی کسب نمایند یا از ورود ضرری اجتناب گردد، جرم پیش‌دستی در معاملات بازار سرمایه محقق خواهد شد.

این مقاله به روش توصیفی تحلیلی به بررسی «پیش‌دستی در معاملات» همراه با تجزیه و تحلیل عناصر تشکیل دهنده و شرایط ارتکاب این جرم به‌صورت تطبیقی پرداخته است. با توجه به اهمیّت امنیت در بازار بورس، توجه به شرایط کنونی اقتصادی کشور و حساسیت‌های مرتبط با آن، تأثیر این شرایط در تغییر ماهیت جرم پیش‌‌دستی در معاملات بازار سرمایه و به تبع مجازات آن در برخی شرایط، ارتباط جرم پیش‌دستی با جرائم مشابه، ضمانت اجراهای حقوقی و کیفری این جرم با توجه به قوانین کیفری دیگر و میزان بازدارندگی مجازات های پیش‌بینی شده برای آن مورد بررسی قرار گرفت.  

کلید واژه ها

  • پیش ‌دستی
  • بورس
  • معاملات
  • کارایی بازار
  • اخلال در نظام اقتصادی
  • جرم انگاری

مواد مرتبط